Szczawno-Zdrój noclegi

Wpisz tutaj gdzie chciałbyś pojechać lub podaj szczegóły planowanej podróży (np. Balaton, wellness)
Pokaż więcej obiektów

Szczawno-Zdrój - co warto zobaczyć?

Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą z „Księgi Henrykowskiej” z 1221 roku. W 1392 roku Szczawno weszło we władanie czeskiego króla Wacława, w 1410 roku zostało wykupione przez Janka z Chociemic, żeby w 1465 roku znowu stać się własnością Czech. W 1509 roku prawa do miejscowości nabył Conrad von Hochberg. Miasto należało do jego rodziny aż do 1931 roku.

Szczawno-Zdrój – uzdrowisko, w którym bywał Winston Churchill

Szczawno-Zdrój to miasto położone w województwie dolnośląskim, w Sudetach Środkowych i Górach Wałbrzyskich. 60% jego powierzchni to lasy, łąki, pastwiska i sady. Ukształtowanie terenu w postaci wzniesień i dolin w połączeniu z terenami zielonymi tworzy piękne widoki, którymi zachwyci się każdy przyjezdny.

 

Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą z „Księgi Henrykowskiej” z 1221 roku. W 1392 roku Szczawno weszło we władanie czeskiego króla Wacława, w 1410 roku zostało wykupione przez Janka z Chociemic, żeby w 1465 roku znowu stać się własnością Czech. W 1509 roku prawa do miejscowości nabył Conrad von Hochberg. Miasto należało do jego rodziny aż do 1931 roku.

 

Do 1935 roku miasto nazywało się „Ober Salzbrunn”, następnie „Bad Salzbrunn”. Po zakończeniu II wojny światowej urzędową nazwą stało się Szczawno Zdrój, jednak miejscowość krótki czas istniała jako Słońsk i Solice Zdrój.

 

Szczawno-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową. Lecznicze właściwości wód mineralnych potwierdzone zostały już w 1598 roku. 200 lat później uzdrowisko zaczęło intensywnie się rozwijać. Powstało tu wiele obiektów noclegowych, pijalnia wód i teatr. Z leczenia wodami mineralnymi w Szczawnie-Zdroju korzystali m.in. Zygmunt Krasiński, Henryk Wieniawski czy Winston Churchill. Największym uznaniem do dnia dzisiejszego cieszą się wody wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowo-sodowe „Mieszko”, „Dąbrówka”, „Marta” i „Młynarz”. Wspomagają leczenie narządów dróg oddechowych, układu pokarmowego i moczowego.

 

Szczawno-Zdrój rozwija się z roku na rok i staje coraz bardziej atrakcyjne dla przyjezdnych. Piękny krajobraz, czyste powietrze i zabytki architektoniczne zachęcają do odwiedzenia jednego z piękniejszych kurortów uzdrowiskowych Dolnego Śląska.

 

Co robić w Szczawnie-Zdroju?

Będąc w Szczawnie-Zdroju warto udać się do Pijalni Wód Mineralnych i Hali Spacerowej. To pierwsza pijalnia w miejscowości, wybudowana w 1820 roku. Dawniej znajdowała się tam studnia otoczona barierką, z której wodę pobierano czerpakiem. Pijalnia połączona jest przejściem arkadowym z Halą Spacerową. Niedaleko Pijalni znajduje się Dom Zdrojowy z 1910 roku, który na początku lat XX był najnowocześniejszym hotelem na Dolnym Śląsku.

 

Na ulicy Kościuszki 19 znajduje się jeden z najpiękniejszych teatrów w Polsce – Teatr Zdrojowy. Słynie z pięknej wystrojonej w stylu rokoko sali widowiskowej. Odbywają się tu liczne koncerty, spektakle teatralne i występy estradowe lub kabaretowe.

 

W spokojnej części Szczawna znajduje się wybudowany w 1845 roku dom wczasowy, zwany niegdyś „Szwajcarką”, obecnie „Dworzyskiem”. W czasach zaborów odbywały się tu spotkania towarzyskie kuracjuszy odpoczywających w uzdrowisku. Teraz jest ośrodkiem wczasów w siodle.

 

Warto udać się także na punkt widokowy, czyli wieżę zegarową, zwaną Wieżą Anny. Wybudowano ją w 1818 roku w Parku Zdrojowym, w pobliżu Hotelu Grand, w którym kiedyś gościł wspomniany już Winston Churchill.

 

Na spacer koniecznie musisz udać się do parków szczawieńskich. To kompleks dwóch parków i zieleńców, rozmieszczonych po całym mieście. Park Zdrojowy i Park Szwedzki to największe i najpiękniejsze parki Dolnego Śląska zaprojektowane na styl angielski. W okresie wiosennym do życia budzą się różnorodne gatunki kolorowych kwiatów i roślin, co sprawia, że kompleksy zielone wyglądają naprawdę magicznie. Spacerowiczom poleca się także dłuższe wycieczki trasami spacerowymi, np. na górę Chełmiec z punktem widokowym.

 

Szczawno-Zdrój: Noclegi – gdzie wypocząć w Sudetach?

Odwiedzając okolice Sudetów Środkowych zatrzymaj się w miejscowości Szczawno-Zdrój. Noclegi w kwaterach prywatnych, ośrodkach wypoczynkowych, domkach czy hotelach – na każdą kieszeń.

 

Kwatery prywatne to idealna opcja na wypoczynek dla osób poszukujących noclegu w cichym i spokojnym miejscu. Nocleg w czystych pokojach z pełnym węzłem sanitarnym i sprzętem RTV, wspólna kuchnia na korytarzu i ogród z placem zabaw zaspokajają wszystkie potrzeby osób w każdym wieku.

 

Ośrodki wypoczynkowe to często wybierana opcja wypoczynkowa w Szczawnie-Zdroju. Noclegi są w pokojach w pełni wyposażonych, z węzłem sanitarnym. Zapewniają śniadania, obiady oraz kolacje. Każdy gość skorzystać może z ogrodu, kawiarni i parkingu.

 

Na nocleg w Szczawnie-Zdroju poleca się także komfortowe domki. Wybudowane w góralskim klimacie nadają wypoczynkowi wyjątkowego charakteru. Najlepiej sprawdzą się dla większych grup podróżujących.

 

Hotele są najbardziej luksusowym rozwiązaniem w miejscowości Szczawno-Zdrój. Piękne, przestronne pokoje zaspokoją potrzeby każdego przyjezdnego. Dodatkowo skorzystać można z centrum SPA i gabinetów masażu. Dla podróżujących samochodem zapewnione jest miejsce parkingowe.