Lubawka noclegi

Wpisz tutaj gdzie chciałbyś pojechać lub podaj szczegóły planowanej podróży (np. Balaton, wellness)
Pokaż więcej obiektów

Co zobaczyć w Lubawce?

Lubawka to miasto w województwie dolnośląskim, leżące w Sudetach Środkowych, u podnóża Gór Kruczych, nad potokiem Czarnuszka. To urokliwa miejscowość położona na górzystym terenie, w otoczeniu pięknej przyrody, parków krajobrazowych i rezerwatów.

Lubawka – Góry Stołowe i Krucze Skały

Lubawka to miasto w województwie dolnośląskim, leżące w Sudetach Środkowych, u podnóża Gór Kruczych, nad potokiem Czarnuszka. Jego długa historia pozostawiła po sobie ślad w postaci licznych zabytków, które w niezmienionej formie zdobią miasto już od stuleci.

Historia osadnictwa Lubawki sięgają epoki neolitu, jednak najstarsza, udokumentowana wzmianka o osadzie pochodzi z 1284 roku. Prawa miejskie nadano Lubawce w 1292 roku, kiedy książę Bolko I przekazał cystersom z Krzeszowa okoliczne tereny. Przez kolejne stulecia miasto było niszczone i grabione, m.in. podczas wojen husyckich, pustoszone przez klęski żywiołowe i liczne epidemie, uniemożliwiające jakikolwiek rozwój.

Powstały w XVI wieku przemysł tkacki przyczynił się do zapoczątkowania życia gospodarczego, które upadło dość szybko na skutek potopu szwedzkiego. Intensywny rozwój Lubawki nastąpił w XVIII wieku, kiedy miasto znalazło się na drodze tranzytowej, prowadzącej ze Śląska nad Dunaj.

Po kolejnym pożarze tereny Lubawki przejęły władze Prus. W XIX wieku uruchomiono w miejscowości przędzalnie mechaniczne, a w okolicy rozwinęło się górnictwo węgla kamiennego. Kolejno powstały huta szkła i wytwórnia celulozy. Otwarto pierwsze szkoły. Rozwój gospodarczy zatrzymany został przez II wojnę światową.

Obecnie Lubawka to urokliwa miejscowość położona na górzystym terenie, w otoczeniu pięknej przyrody, parków krajobrazowych i rezerwatów. Chętnie przybywają tu nie tylko mieszkańcy Dolnego Śląska, ale i całej Polski. Stale rozwija się baza miejsc wypoczynkowych i znalezienie tu noclegu nie stanowi problemu. Lubawka to doskonała baza wypadowa w góry i do bliskich Czech. Ilość atrakcji sprawia, że w Górach Stołowych nie można się nudzić.

Co zobaczyć w Lubawce?

Jednym z najcenniejszych zabytków Lubawki jest ratusz wzniesiony w XVIII wieku, w stylu klasycystycznym. Zaprojektował go Felix Anton Hammerschmiedt. W 1734 roku obiekt spłonął, jednak odbudowano go 50 lat później. Ścianę frontową zdobi pseudoryzalit, na którym znajduje się portal z herbem miasta. Wnętrze budynku zachowało kolebkowe sklepienia. Budynek został wpisany do rejestru zabytków, a obecnie znajduje się z nim siedziba władz miejskich.

Najstarszą świątynią w Lubawce jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w XV wieku, przebudowany dwukrotnie w XVII i XVIII wieku. To świątynia gotycka o barokowym charakterze, wewnątrz której znajduje się wyposażenie stworzone przez krzeszowskich artystów. Na ołtarzu głównym ulokowany jest obraz „Ucieczka grzeszników” namalowany przez Felixa Antona Schefflera, a sam ołtarz wykonał w 1736 roku Johann Christian Schlesinger.

W Lubawce znajduje się wiele szlaków pieszych i rowerowych. Nieopodal miejscowości położony jest rezerwat przyrody „Krucze Skały” z porfirowymi skałami o wysokości kilkudziesięciu metrów, tworzącymi piękny wąwóz. Na terenie rezerwatu podziwiać można liczne gatunki roślin chronionych, m.in. konwalię majową, storczyki i lilie złotogłową. Na zboczu Kruczej Skały nieopodal Lubawki znajduje się skocznia narciarska, która stanowi dużą atrakcję dla miłośników tej dyscypliny sportu.

Lubawka: Noclegi – gdzie warto się zatrzymać?

Jeśli planujesz urlop w Górach Stołowych, zatrzymaj się w Lubawce. Nocleg znajdziesz tu bez problemu, jeśli dokonasz wcześniejszej rezerwacji. Jak znaleźć obiekt wypoczynkowy, który spełni twoje wymagania? Określ swój maksymalny budżet, liczbę osób, z którymi podróżujesz i ich oczekiwania. Dzięki temu szybko znajdziesz i zarezerwujesz nocleg w odpowiednio dopasowanym miejscu.

Jeśli wybierasz się w podróż z drugą połówką, najlepszym rozwiązaniem jest hotel w Lubawce. Noclegi zarezerwuj wcześniej, żeby mieć pewność, że czeka na ciebie wolny pokój. Obiekty hotelowe są nowoczesne, zadbane i komfortowe. W cenę wliczone jest śniadanie i miejsce parkingowe dla osób podróżujących samochodem. Niektóre hotele stanowią kompleksy SPA, gdzie zrelaksować się można w gabinecie odnowy biologicznej.

Jeżeli szukasz tańszego rozwiązania – wybierz nocleg w pensjonacie. Za niewygórowaną cenę wypoczniesz w czystym i schludnym pokoju. Niektóre pensjonaty posiadają własną jadłodajnię, w części udostępniona jest kuchnia do samodzielnego przygotowywania posiłków. Nocleg w pensjonacie to dobra opcja dla 2, 3 lub 4 osób.

Wybierasz się na urlop z małymi dziećmi? Zarezerwuj domek lub miejsce w gospodarstwie agroturystycznym w Lubawce. Nocleg u miłych właścicieli, w pięknym otoczeniu i z możliwością wypicia porannej kawy w zielonym ogrodzie pozwoli ci się zrelaksować i zapomnieć o codzienności, a dzieciom da możliwość zabawy na świeżym powietrzu.

Przekonaj się, jak miło można spędzić wolny czas w Górach Stołowych. Zobacz, jakie piękno kryje w sobie Lubawka. Wsłuchaj się w jej średniowieczną historię, poznaj zabytki i malownicze miejsca, a z pewnością wrócisz tu jeszcze nie raz.