500zł na każde dziecko - bon turystyczny na wakacje w Polsce

“Okres pandemii Covid-19 zmienił całe nasze życie. Zmieniliśmy sposób w jaki pracujemy i w jaki odpoczywamy. Covid-19 znacząco odbił się na naszych planach wyjazdowych, a sama branża turystyczna przeżyła znaczące załamanie w porównaniu do roku 2019. Polski Bon Turystyczny jest ogromną szansą, którą cała branża przyjęła z nadzieją. Bon turystyczny to także zaproszenie dla polskich rodzin do odkrywania piękna naszego kraju! Wycieczki po Polsce staną się atrakcyjne cenowo a przy tym przyjemne i bezpieczne.

To ogromne zainteresowanie jakim cieszy się Polski Bon Turystyczny zarówno wśród przedsiębiorców turystycznych jak i samych turystów zainspirowało nas do stworzenia poniższej strony. Przygotowaliśmy dla Ciebie wszystkie wyczerpujące wiadomości dotyczące bonu turystycznego i warunków do jego wykorzystania. Strona jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana, dlatego warto dodać ją do ulubionych i zaglądać po nowe informacje.

Udanego wypoczynku!
Prezes Zarządu Noclegi.pl
Grzegorz Kołodziej

Najważniejsze pytania dotyczące bonu turystycznego

Czym jest Polski Bon Turystyczny i na czym polega?

Koncepcja bonu turystycznego jest przesądzona - bon został przegłosowany większością sejmową na posiedzeniu sejmu, tj. 15 lipca 2020 roku. W ustawie znalazły się wszystkie wymagania i obostrzenia dotyczące wprowadzenia świadczenia pomocowego. Bon turystyczny w swym zamyśle ma promować polską turystykę - każde dziecko w rodzinie otrzyma swój indywidualny kod, który będzie można wykorzystać w zarejestrowanym w bazie Polskiej Organizacji Turystycznej obiekcie noclegowym.

Całą procedurę przyznawania bonów turystycznych przedstawiliśmy w poniższym artykule. W poniższej publikacji przedstawiamy informacje medialne pochodzące z wywiadów lub z social media polityków odpowiedzialnych za wprowadzenie tego rządowego projektu.

Bon turystyczny 500zł na każde dziecko
Źródło: Ministerstwo Rozwoju RP

Czym jest bon turystyczny 500zł?

Bon turystyczny to pomoc dla branży turystycznej, która to została znacząco dotknięta pandemią Covid-19. Bon turystyczny według doniesień medialnych będzie pomocą dla rodzin posiadających dzieci.

Podczas wideoczatu z branżą turystyczną premier - Jadwiga Emilewicz potwierdziła, że bon turystyczny będzie miał formę cyfrową, tj. nie będzie zadrukowanym papierem wartościowym, ani kartą przedpłaconą. Elektroniczna forma przybierze postać kodu, który będzie przypisany do dziecka w danej rodzinie. Bon nie będzie zbywalny, tj. przypisanie do danej osoby (dziecka) będzie wykluczało możliwość odsprzedaży bonu.

Bon turystyczny będziemy mogli zrealizować do do końca 2021 r. Premier zauważyła, że szacowana wartość bonów ok. 3 mld zł i jest to największa jak do tej pory pomoc dla branży turystycznej.

Bon turystyczny - dla kogo?

Bon turystyczny będzie skierowany tylko do rodzin wychowujących dzieci. Bon będzie przypadał na każde dziecko w rodzinie bez ograniczeń dochodowych. Jak zauważył Prezydent Andrzej Duda: w Polsce mamy około 2-2,5 miliona rodzin wychowujących dzieci, natomiast znakomita większość, bo prawie 2 miliony to rodziny, które mają co najmniej 2 dzieci. Za powyższym ocenia się się, że średnio na rodzinę w ramach bonu na wakacje przypada co najmniej 1000zł, a to dość znacząco zasili wakacyjny budżet rodzinny.

Szacuje się, że pomoc bonu turystycznego dotknie około 6 milionów dzieci, co potwierdza estymacje kosztu programu na około 3 miliardy złotych.

Dla kogo będzie bon turystyczny 500zł?
Źródło: Ministerstwo Rozwoju RP

Bon turystyczny 500zł jak odebrać?

Bon turystyczny będzie dostępny na platformie ZUS. Wymogiem do jego otrzymania będzie utworzenia konta na Platformie Usług Elektronicznych w ZUS, link do utworzenia konta znajdziesz tu: tworzenie konta PUE w ZUS. Konto jest bezpłatne i pozwala na administrowanie danymi użytkownika, pobieranie i uzupełnianie formularzy, a także właśnie na tym koncie będzie możliwość pobrania indywidualnego numeru.

Zgodnie z zapowiedziami rządowymi, każdy dziecko będzie miało indywidualny kod, uprawniający do odbioru 500zł podczas rezerwacji noclegu. Najprawdopodobniej procedura będzie wyglądała tak, że logując się do systemu będzie trzeba zapisać kody przypisane do dzieci. Następnie przeglądając bazę noclegową obiektów w Polsce należy wyfiltrować te obiekty, które te bony będą mogły przyjmować.

W tym miejscu trzeba wspomnieć, że nie wszystkie obiekty będą mogły odbierać przyznane bony na wakacje. Warunkiem koniecznym będzie rejestracja w ZUS, którą wspierać będzie Polska Organizacja Turystyki. Tylko te obiekty, które przejdą rejestrację będą mogły liczyć na możliwość uznawania bonów turystycznych.

Jak odebrać bon turystyczny 500zł na wakacje?
Źródło: Ministerstwo Rozwoju RP

W jaki sposób będzie można składać wnioski o bon turystyczny?

Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba składać ŻADNYCH wniosków o przyznanie bonu turystycznego 500+. Jedynym warunkiem do wykorzystania bonu jest jego aktywowanie w systemie ZUS. Bon jak wspominaliśmy wyżej będzie automatycznie generowany w systemie ZUSu.

Proces aktywacji bonu wymaga jedynie zalogowania się do systemu ZUS PUE link: logowanie do PUE w ZUS oraz trzeba będzie potwierdzić poprawność danych, a ewentualnie dokonać aktualizacji - np. Co do adresu e-mail, adresu czy innych. To bardzo ważne, by zrobić to poprawnie, ponieważ bony turystyczne będą miały postać kodu elektronicznego, który to otrzymamy na wskazany numer telefonu lub adres poczty e-mail.

Bon turystyczny w 2020

Zgodnie z zapowiedziami premier Jadwigi Emilewicz, bon turystyczny 500zł na wakacje będzie można wykorzystać do końca 2021 roku. Planując wakacje musimy jednak mieć świadomość ograniczonej liczby miejsc w obiektach noclegowych.

Wniosek na bon turystyczny

Zgodnie z doniesieniami medialnymi, nie ma potrzeby składania wniosków o przyznanie bonu turystycznego 500zł na wakacje, będzie on przyznany automatycznie i przypisany do każdego dziecka w rodzinie bez kryterium dochodowego. Jedynym warunkiem koniecznym będzie posiadanie konta w ZUS, o czym pisaliśmy powyżej. Posiadany kod elektroniczny będzie można wykorzystać w każdym obiekcie, który będzie uprawniony (zarejestrowany) do odbierania bonów.

Bon turystyczny to szansa na poznanie Polski

Bon turystyczny w postaci 500zł na wakacje dla każdego dziecka, to wyjątkowa szansa dla rodzin, które planują wakacje. W te wakacje zdążymy jeszcze wykorzystać bony turystyczne i zgodnie z zapowiedzią będzie to pozytywny zastrzyk do rodzinnego budżetu. Ten wyjątkowy projekt wspomoże także branże turystyczną, która ucierpiała podczas kryzysu pandemii. Bon turystyczny będzie można zrealizować tylko w Polsce.

Jak rezerwować noclegi z bonem turystycznym 500zł?

To bardzo proste. W naszej bazie posiadamy ponad 40 000 obiektów noclegowych, ale tylko część z nich może przyjmować bony turystyczne. Aby ułatwić Ci wybór przygotowaliśmy listę obiektów, które są uprawnione do przyjmowania bonów turystycznych. Teraz już z górki! Zobacz całą listę: obiekty noclegowe z bonem turystycznym 500zł.

Noclegi nad morzem z bonem turystycznym

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę obiektów w najpopularniejszych, nadmorskich miejscowościach, w których możesz zapłacić bonem turystycznym za pobyt swojej rodziny.

Noclegi nad morzem- bon turystycznych