BON TURYSTYCZNY 500 + na każde dziecko i co dalej?

“Okres pandemii Covid-19 zmienił całe nasze życie. Zmieniliśmy sposób w jaki pracujemy i w jaki odpoczywamy. Covid-19 znacząco odbił się na naszych planach wyjazdowych, a sama branża turystyczna przeżywa znaczące załamanie w porównaniu do roku 2019. Polski Bon Turystyczny jest ogromną szansą, którą cała branża przyjęła z nadzieją. Bon turystyczny to także zaproszenie dla polskich rodzin do odkrywania piękna naszego kraju! Wycieczki po Polsce stały się jeszcze bardziej atrakcyjne cenowo, a przy tym przyjemne i bezpieczne.

Ogromne zainteresowanie, jakim po pierwszych miesiącach użytkowania cieszył się Polski Bon Turystyczny zarówno wśród przedsiębiorców turystycznych jak i samych turystów, zainspirowało nas do stworzenia poniższej strony i położyło nacisk na dalszy rozwój portalu Noclegi.pl w kierunku przyjmowania płatności Bonem Turystycznym online.

Poniżej przygotowałam dla Ciebie wszystkie wyczerpujące wiadomości dotyczące Bonu Turystycznego i warunków do jego wykorzystania. Strona jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana, dlatego warto dodać ją do ulubionych i zaglądać po nowe informacje. W razie pytań, zawsze możesz do nas napisać lub zadzwonić. Nasza Obsługa Klienta to wykwalifikowani eksperci z wiedzą praktyczną, którzy z przyjemnością doradzą Ci w wyborze właściwej oferty jak i przeprowadzą Cię przez sam proces płatności.

Życzę Ci miłej lektury i udanego wypoczynku!

Natalia Jaworska
Operation Manager Noclegi.pl

Najważniejsze pytania i fakty dotyczące bonu turystycznego?

Dlaczego warto płacić online Bonem Turystycznym?

Aktywowałeś już swój bon turystyczny? Zatem wykorzystaj go zanim wygaśnie!

Jak mogę zapłacić Bonem Turystycznym online przez portal Noclegi.pl?

  1. Wybierz obiekt noclegowy, który jest oznaczony ikoną Bonu.
  2. Pod koniec procesu rezerwacji wprowadź swój unikatowy 16 znakowy kod bonu turystycznego ( kod obsługi płatności) i dokładną kwotę jaką chcesz zapłacić.
  3. Poczekaj na telefon od obsługi obiektu noclegowego w którym dokonałeś rezerwacji, aby potwierdził Twój Bon i sfinalizował płatność. Obsługa obiektu noclegowego pobierze od Ciebie kwotę pomniejszoną o Twoją zniżkę.
  4. Obsługa obiektu noclegowego pobierze od Ciebie kwotę pomniejszoną o zł w imieniu Noclegi.pl co będzie stanowiło Twoją zniżkę. Obiekt noclegowy może również udzielić Tobie zniżki podczas meldunku nie koniecznie w momencie pobierania przedpłaty.
  5. Podaj przez telefon obsłudze obiektu noclegowego 6-cyfrowy kod potwierdzający płatność Bonem Turystycznym, który otrzymasz smsem lub poprzez e-mail.
  6. Obsługa obiektu noclegowego potwierdzi i oznaczy w systemie administracyjnym Noclegi.pl udzielenie Tobie zniżki i udane pobranie płatności, a Noclegi.pl wyślą na Twój adres e-mail potwierdzenie otrzymania zniżki.
  7. Ciesz się swoją rezerwacją i zniżką otrzymaną od Noclegi.pl!

Uwaga: Obsługa obiektu noclegowego robi wszystko co może, aby zadzwonić do Ciebie w wybranych ramach czasowych jednak może się zdarzyć, że kontakt nastąpi poza oznaczonym okresem.

Kto otrzyma moją płatność?

Płacisz bezpośrednio obiektowi noclegowemu, w którym zrobiłeś rezerwację. Po podaniu kodu Bonu Turystycznego online ( kodu obsługi płatności) obsługa obiektu skontaktuje się z Tobą, potwierdzi rezerwację i sfinalizuje płatność.

Co mam zrobić aby otrzymać zł zniżki?

Jeśli z sukcesem zrealizujesz płatność Bonem Turystycznym online, otrzymasz od Noclegi.pl wiadomość e-mail, w której potwierdzimy, że wartość Twojej rezerwacji została pomniejszona o zł. Obiekt noclegowy może udzielić Tobie zniżki podczas pobierania przedpłaty lub na miejscu podczas meldunku. To takie proste!

Czy mogę otrzymać zwrot jeśli zapłacę Bonem Turystycznym?

Otrzymasz zwrot środków w zależności od tego jakie warunki rezerwacji i anulacji obowiązują w obiekcie noclegowym, w którym dokonałeś rezerwacji. Zwrot płatności otrzymasz wtedy kiedy obiekt noclegowy, otrzyma środki pieniężne za Twoją rezerwacje z ZUS co może potrwać do 14 dni. Następnie środki zostaną zwrócone na konto Polskiej Organizacji Turystycznej z kodem Twojego Bonu Turystycznego w tytule przelewu. Środki trafią na Twoje konto w ZUS PUE i będziesz mógł je ponownie wykorzystać.

Co zrobić gdy nie otrzymałem zniżki?

Bardzo mi przykro jeśli nie otrzymałeś zniżki pomimo dokonania rezerwacji w serwisie Noclegi.pl . Wedle ustalonej procedury to Partner Noclegi.pl udziela zniżki w imieniu Noclegi.pl podczas pobierania przedpłaty lub podczas meldowania Gościa w obiekcie, a Noclegi.pl rozlicza daną zniżkę z Partnerem w momencie rozliczania faktury prowizyjnej.

Bardzo proszę abyś wysłał do Nas email na adres info@noclegi.pl z numerem swojej rezerwacji to której nie otrzymałeś zniżki. Gwarantujemy Ci, że rozwiążemy ten problem i wrócimy do Ciebie z niespodzianką!

Czy mogę skorzystać ze zniżki zł oferowanej przez Noclegi.pl kilkakrotnie?

Wedle warunków korzystania z serwisu Noclegi.pl, z którymi możesz zapoznać się tutaj ze zniżki oferowanej przez Noclegi.pl możesz skorzystać tylko raz podczas swojej pierwszej rezerwacji Bonem Turystycznym.

A właściwie co to jest BON?

Koncepcja bonu turystycznego została przegłosowana większością sejmową na posiedzeniu sejmu, tj. 15 lipca 2020 roku. W ustawie znalazły się wszystkie wymagania i obostrzenia dotyczące wprowadzenia świadczenia pomocowego. Bon turystyczny w swym zamyśle ma promować polską turystykę - każde dziecko w rodzinie otrzyma swój indywidualny elektroniczny kod, który będzie można wykorzystać w zarejestrowanym w bazie Polskiej Organizacji Turystycznej obiekcie noclegowym. Bazę obiektów przyjmujących płatność bonem znajdziesz również stosując filtr na portalu Noclegi.pl.

Czym jest BON turystyczny 500+?

Bon turystyczny to pomoc dla branży turystycznej znacząco dotkniętej pandemią Covid-19. Bon Turystyczny jest pomocą dla rodzin posiadających dzieci. Całościowy budżet przeznaczony na wsparcie turystyki poprzez Bon Turystyczny to 3,5 biliona PLN. Z wyliczeń wynika, że ok 2,4 miliona gospodarstw domowych otrzyma wsparcie w postaci Bonu Turystycznego 500+.

Bon Turystyczny ma formę cyfrową, tj. nie jest zadrukowanym papierem wartościowym, ani kartą przedpłaconą. Elektroniczna forma to postać 16 znakowego kodu ( kod obsługi płatności), który jest przypisany do dziecka w danej rodzinie. W przypadku rodziny wielodzietnej (np. 3 dzieci) otrzymasz jeden kod Bonu Turystycznego o całkowitej wartości 1500 PLN. Za pomocą Bonu Turystycznego osoba uprawniona może dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości przysługującego jej świadczenia. Bonu Turystycznego nie wymienimy na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany. Bon nie jest również zbywalny, tj. przypisanie do danej osoby (dziecka) wyklucza możliwość odsprzedaży jak czytamy w ustawie o Bonie Turystycznym. Bon może być użyty na poczet dokonania płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Po zmianach wprowadzonych w nowelizacji ustawy w styczniu 2021 roku bony będą mogły służyć również do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty.

Bon Turystyczny będziemy mogli zrealizować (czyli zapłacić nim) do 31 marca 2022 r., natomiast sam pobyt może odbyć się w późniejszy terminie.

Odstąpienie od płatności Bonem Turystycznym lub rezygnacja z usługi?

Ustawodawca przewidział taką możliwość. W przypadku, gdy dany przedsiębiorca turystyczny nie zrealizuje zamówionej przez Ciebie usługi lub imprezy turystycznej, ma on obowiązek niezwłocznie dokonać zwrotu płatności przyjętej za pomocą bonu na rachunek bankowy Polskiej Organizacji Turystyki. Następnie Polska Organizacja Turystyki informuje ZUS o dokonaniu przez przedsiębiorcę zwrotu środków z numerem Twojego bonu w tytule przelewu, jak i kwotą zwrotu. Wtedy też środki ponownie księgowane są na Twoim koncie ZUS PUE i masz prawo do ponownego ich wykorzystania.

BON turystyczny - dla kogo?

Bon turystyczny jest skierowany tylko do rodzin wychowujących dzieci. Bon przypada na każde dziecko w rodzinie bez ograniczeń dochodowych. Jak zauważył Prezydent Andrzej Duda: w Polsce mamy około 2-2,5 miliona rodzin wychowujących dzieci, natomiast znakomita większość, bo prawie 2 miliony to rodziny, które mają co najmniej 2 dzieci. Za powyższym ocenia się się, że średnio na rodzinę w ramach bonu na wakacje przypada co najmniej 1000zł, a to dość znacząco zasili wakacyjny budżet rodzinny. Na dziecko niepełnosprawne rodzic może ubiegać się o dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł po uprzednim dodaniu na platformę PUE ZUS skanu orzeczenia o niepełnosprawności dziecka. Tutaj znajdziesz film instruktażowy, który przeprowadzi Cię przez proces składania oświadczenia i dołączeniu orzeczenia o niepełnosprawności dziecka.

Obejrzyj film instruktażowy o dodatkowych świadczeniach dla dzieci niepełnosprawnych.

BON Turystyczny 500 zł - jak odebrać?

Bon turystyczny jest dostępny na platformie ZUS. Wymogiem do jego otrzymania jest utworzenia konta na Platformie Usług Elektronicznych w ZUS, link do utworzenia konta znajdziesz tu: tworzenie konta PUE w ZUS. Tutaj znajdziesz również film instruktażowy jak założyć konto w PUE ZUS. Konto jest bezpłatne i pozwala na administrowanie danymi użytkownika, pobieranie i uzupełnianie formularzy, a także właśnie na tym koncie istnieje możliwość pobrania indywidualnego numeru.

Każdy rodzic otrzymuje na dziecko indywidualny 16 cyfrowy , uprawniający do odbioru 500zł podczas płatności za usługę hotelarską czy też usługę turystyczną. Procedura płatności bonem turystycznym jest bardzo prosta. Logując się do systemu ZUS PUE należy zapisać kody przypisane do dzieci, kody te otrzymasz również na podany w systemie adres poczty elektronicznej lub smsem na podany numer telefonu. Następnie przeglądając bazę noclegową obiektów w Polsce należy wyfiltrować te obiekty, które te bony będą mogły przyjmować.

W tym miejscu trzeba wspomnieć, że nie wszystkie obiekty jeszcze mogą odbierać przyznane bony na wakacje. Warunkiem koniecznym jest rejestracja w ZUS PUE, którą wspiera Polska Organizacja Turystyki. Tylko te obiekty, które przejdą pomyślnie rejestrację mogą liczyć na możliwość uznawania bonów turystycznych. Tutaj możesz sprawdzić obiekty, które już spełniły warunki i przyjmują płatności bonem turystycznym.

W jaki sposób będzie można składać wnioski o Bon Turystyczny?

Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba składać ŻADNYCH wniosków o przyznanie bonu turystycznego 500+. Jedynym warunkiem do wykorzystania bonu jest jego aktywowanie w systemie ZUS PUE. Zobacz jak aktywować BON w ZUS. Bon jak wspominałam wyżej będzie automatycznie generowany w systemie ZUS.

Proces aktywacji bonu wymaga jedynie zalogowania się do systemu ZUS PUE link: logowanie do PUE w ZUS oraz potwierdzenia poprawności danych, a ewentualnie dokonania aktualizacji - np. adresu e-mail, adresu do korespondencji czy innych. To bardzo ważne, by zrobić to poprawnie, ponieważ bon turystyczny tak jak wspominałam ma postać kodu elektronicznego, który to otrzymasz na wskazany numer telefonu lub adres poczty e-mail. Podczas robienia rezerwacji na Noclegi.pl masz możliwość wpisania swojego kodu przy dokonywaniu rezerwacji .

Proces aktywacji bonu wymaga jedynie zalogowania się do systemu ZUS PUE link: logowanie do PUE w ZUS oraz potwierdzenia poprawności danych, a ewentualnie dokonania aktualizacji - np. adresu e-mail, adresu do korespondencji czy innych. To bardzo ważne, by zrobić to poprawnie, ponieważ tak jak wspomniałam, Bon Turystyczny ma postać kodu elektronicznego, który otrzymasz na wskazany numer telefonu lub adres poczty e-mail. Podczas robienia rezerwacji na Noclegi.pl masz możliwość wpisania swojego kodu przy dokonywaniu rezerwacji.

Poniższa infografika obrazuje jak wybrać opcję płatności Bonem Turystycznym online i otrzymać zł zniżki

Jak odebrać bon turystyczny 500zł na wakacje?
Źródło: Nolegi.pl
Jak odebrać bon turystyczny 500zł na wakacje?
Źródło: Nolegi.pl

Wniosek o BON Turystyczny

Tak jak wspomniałam powyżej, nie ma potrzeby składania wniosków o przyznanie Bonu Turystycznego 500 zł na wakacje, gdyż jest on przyznany automatycznie i przypisany do każdego dziecka w rodzinie bez kryterium dochodowego. Jedynym koniecznym warunkiem jest posiadanie konta w ZUS PUE, o czym również pisałam powyżej. Posiadany kod elektroniczny można wykorzystać w każdym obiekcie, który będzie uprawniony (zarejestrowany) do odbierania bonów. Listę obiektów sprawdzisz tutaj.

Gdzie wykorzystać BON Turystyczny?

Bon Turystyczny możesz zrealizować tylko w Polsce, opłacając nim usługi hotelarskie. Możesz go więc wykorzystać na pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym. Możesz nim również zapłacić za imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. Listę podmiotów realizujących bon turystyczny znajdziesz na naszej portalu. Sprawdź tutaj i zarezerwuj już dziś pobyt na wakacje 2021.

Nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych. W ten sposób bon może pomóc nie tylko właścicielom obiektów i osobom bezpośrednio w nich zatrudnionym, ale także pracownikom szerzej rozumianej branży turystycznej: pilotom wycieczek, przewodnikom, instruktorom i animatorom czasu wolnego czy osobom odpowiadającym za transport i wyżywienie. Nowelizacja stanowi motywację do pakietowania usług, by jak najwięcej przedsiębiorców i specjalistów mogło pozostać aktywnymi zawodowo. W ten sposób program uwzględnia specyfikę zorganizowanego wypoczynku: wycieczek szkolnych, obozów sportowych, zielonych szkół i półkolonii.

Bon Turystyczny to szansa na poznanie Polski

Bon turystyczny w postaci 500 zł na wakacje dla każdego dziecka, to wyjątkowa szansa dla rodzin, które planują wakacje. Jak wynika z danych podanych przez ZUS w wakacje 2020 roku wiele rodzin zdążyło już wykorzystać bony turystyczne. Zapewne był to pozytywny zastrzyk do rodzinnego budżetu. Z danych Noclegi.pl wynika,że 30 % rezerwacji wrześniowych było realizowane z wykorzystaniem polskiego bonu turystycznego. Ten wyjątkowy projekt wspomoże także nie tylko rodziny,ale również branżę turystyczną, która ucierpiała podczas kryzysu pandemii. Bon turystyczny można zrealizować tylko w Polsce.

Jak rezerwować noclegi z Bonem Turystycznym 500 zł?

To bardzo proste. W swojej bazie posiadamy ponad 40 000 obiektów noclegowych, ale tylko część z nich może przyjmować bony turystyczne. Aby ułatwić Ci wybór przygotowaliśmy listę obiektów, które są uprawnione do przyjmowania bonów turystycznych. Teraz już z górki! Zobacz całą listę: obiekty noclegowe z bonem turystycznym 500zł.

Znajdź najlepsze oferty z Bonem Turystycznym, zapłać online

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę obiektów w najpopularniejszych miejscowościach, w których możesz zapłacić bonem turystycznym za pobyt swojej rodziny. Znajdź najlepsze oferty z Bonem Turystycznym, zapłać online

Noclegi w górach - bon turystycznych

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę obiektów w najpopularniejszych, nadmorskich miejscowościach, w których możesz zapłacić bonem turystycznym za pobyt swojej rodziny. Znajdź najlepsze oferty z Bonem Turystycznym, zapłać online

Noclegi nad morzem- bon turystycznych

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę obiektów w najpopularniejszych, nadmorskich miejscowościach, w których możesz zapłacić bonem turystycznym za pobyt swojej rodziny. Znajdź najlepsze oferty z Bonem Turystycznym, zapłać online

Noclegi na mazurach - bon turystycznych