Chodzież jest miastem położonym w Wielkopolsce, na Pojezierzu Chodzieskim, nad jeziorami Chodzieskim, Strzeleckim i Karczewnikiem. Zwiedzanie miasta warto zacząć od rynku, który swój kształt zachował od średniowiecza. Rynek otoczony jest domami z okresu XIX i XX wieku.
Chodzież – zielone płuca Wielkopolski
Chodzież jest miastem położonym w Wielkopolsce, na Pojezierzu Chodzieskim, nad jeziorami Chodzieskim, Strzeleckim i Karczewnikiem. Miejscowość leży na pięknie ukształtowanym terenie, który jest wpisany w obszar chronionego krajobrazu. Zachwyt, jaki Chodzież wzbudziła w odwiedzających sprawił, że od XIX wieku miasto nazywane jest „Małą Szwajcarią”.
Pierwsze ślady osadnictwa na terenie obecnej Chodzieży datowane są na rok 2000 p.n.e. Pierwsza udokumentowana wzmianka o mieście pojawiła się w roku 1403. Chodzież uzyskała prawa miejskie w 1434.
Pierwotnie Chodzież była własnością członków rodu Pałuckich, następnie Potulickich, a w 1648 roku została sprzedana rodzinie Grudzińskich. W ich rękach pozostała aż do XIX wieku. W XVIII wieku do Chodzieży przybyli imigranci – sukiennicy, którzy zapoczątkowali rozwój przemysłu tkackiego. Podczas II wojny światowej Chodzież doświadczyła wielkich strat w ludności. ucierpiały również zabudowania. Na szczęście miasto zostało szybko odbudowane.
Chodzież, z racji swojego położenia, jest jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości w Wielkopolsce. Malownicze krajobrazy, liczne akweny, wzniesienia i piękne pejzaże przyciągają turystów z całej Polski.
Chodzieskie tereny są szczególnie atrakcyjne dla miłośników aktywności fizycznej. Liczne trasy rowerowe i piesze pięknie prezentują się o każdej porze roku. Szlaki prowadzą przez najbardziej urokliwe zakątki, pomniki przyrody czy zabytki architektury. Amatorzy żeglarstwa mogą spróbować swoich sił w regatach, które odbywają się na chodzieskich jeziorach od 40 lat.
Jeśli zawitasz w te okolice, zatrzymaj się w Chodzieży na dłużej, zarezerwuj nocleg w jednym z obiektów wypoczynkowych i zrelaksuj się w Wielkopolsce.
Co warto zobaczyć w Chodzieży?
Zwiedzanie miasta warto zacząć od rynku, który swój kształt zachował od średniowiecza. Rynek otoczony jest domami z okresu XIX i XX wieku. W zachodniej jego części znajduje się najstarsza świątynia w Chodzieży – wzniesiony w XV wieku kościół św. Floriana. Budynek był odbudowywany dwukrotnie po pożarach w 1668 i 1754 roku. Świątynia jest wybudowana w w stylu późnobarokowym, z rokokowym wyposażeniem. Kościół i późnoklasycystyczna przykościelna dzwonnica są najwyższymi punktami w mieście.
Podczas spaceru po mieście zwróć uwagę na zabudowania domów tkaczy. Pochodzą z XVIII i XIX wieku. To parterowe, szczytowo ustawione do ulicy domy, z charakterystyczną szachulcową konstrukcją ścian. Ich powstanie wiąże się z przybyciem do Chodzieży tkaczy i sukienników na przełomie XVII i XVIII wieku.
Równie ciekawymi obiektami są chodzieskie wille, otoczone ogrodami, wzniesione w XIX wieku dla urzędników magistratu i starostwa. Dobrze zachowały się zespoły historyczne, np. neogotycka Szkoła Podstawowa nr 1 z 1903 roku, czy neobarokowy zespół sanatoryjny z lat 20. XX wieku. Dziś jest on Wielkopolskim Specjalistycznym Szpitalem Chorób Płuc i Gruźlicy. Szczególną uwagę zwróć na „Straszny Dwór”. Po tą nazwą kryje się zespół dworski z 1904 roku, z czterokondygnacyjną wieżą z zegarem. Obecnie znajduje się tu hotel i restauracja.
Chodzież: Noclegi – gdzie można się zatrzymać?
Jeśli planujesz zatrzymać się na kilka dni w Chodzieży, nocleg zarezerwuj z wyprzedzeniem. Wybierz miejsce, które spełni wszystkie twoje oczekiwania. Na początek określ maksymalny budżet i liczbę towarzyszy, których ze sobą zabierasz. Dzięki temu odnalezienie idealnego noclegu nie będzie stanowiło żadnego problemu.
Jeśli wybierasz się w podróż solo lub z drugą połową, zarezerwuj miejsce w hotelu w Chodzieży. Nocleg w takim obiekcie to dobre rozwiązanie dla małej grupy podróżników – pokoje są zazwyczaj dwu- lub trzyosobowe. Są urządzone w dobrym guście i ze smakiem, zadowolą nawet wymagającego gościa.
Nocleg w niższej cenie znajdziesz w pensjonacie lub w kwaterze prywatnej w Chodzieży lub okolicznych miejscowościach. Właściciele obiektów oferują dostęp do kuchni lub domowe posiłki. W cenę noclegu zazwyczaj wliczone jest miejsce parkingowe.
Udajesz się w podróż z rodziną i dziećmi? Wybierz gospodarstwo agroturystyczne w Chodzieży. Nocleg w zacisznym miejscu, położonym z dala od zgiełku pozwoli ci zrelaksować się w otoczeniu zieleni drzew i krzewów. Większość gospodarstw do dyspozycji gości oddaje ogród, gdzie znajduje się plac zabaw dla dzieci. To doskonałe miejsce dla większej grupy podróżników.
Chodzież to miasto, które zachwyca każdego gościa. Zobacz sam, jak wiele atrakcji kryje ta miejscowość. Mnóstwo zieleni, piękne widoki, malownicze krajobrazy, jeziora – czego chcieć więcej? Przyjedź do Chodzieży i przekonaj się, jak miło można spędzić czas w Wielkopolsce.