Walim to duża wieś leżąca w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie o tej samej nazwie. Jeśli planujesz przyjechać tu na urlop, nie czekaj do ostatniej chwili i zabukuj noclegi. Możesz zdecydować się na samotne wędrówki po Górach Sowich i odkrywanie tutejszych tajemnic, albo przyjechać w towarzystwie – drugiej połówki, rodziny czy znajomych.
Gdzie leży Walim?
Walim to duża wieś leżąca w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie o tej samej nazwie. Położona jest w dolinie rzeki Walimki i potoku Sowiego Spławu, u zachodniego podnóża Gór Sowich.
Wieś Walim założono na początku XIV w. pod nazwą Waltersdorf, czyli „Wieś Waltera”, jednak po wojnie trzydziestoletniej, wielu suszach oraz zarazie, wieś tak się wyludniła, że została nazwana Wüstewaltersdorf – „Pusta Wieś Waltera”. Ta nazwa obowiązywała do 1945 r., kiedy to po II wojnie światowej, władze polskie zmieniły ją na Łokietek. Wieś jako Walim, figuruje na mapach od 7 maja 1946 r.
W okresie II wojny światowej hitlerowcy prowadzili, m.in. na terenach obecnej gminy Walim, prace budowlane na wielką skalę pod kryptonimem „Riese” – olbrzym. Chcieli stworzyć sieć podziemnych korytarzy, mających ich chronić przed nalotami bombowymi. Do dziś nie jest znane konkretne przeznaczenie tuneli. Mówi się, że miały prowadzić do nowej kwatery głównej Hitlera na zamku Książ, mieścić tajne fabryki zbrojeniowe czy ukryte laboratoria.
Przez Walim przebiegają także szlaki turystyczne – z Walimia do Głuszycy, z Głuszycy Górnej do Jugowic, a także można dojść stąd na Przełęcz Walimską oraz Wielką Sowę.
Dowiedz się, czym jeszcze szczyci się turystycznie Walim. Noclegi zarezerwujesz wygodnie przez stronę internetową. Dzięki temu będziesz miał wystarczającą ilość czasu na odkrywanie wszystkich atrakcji.
Walim – tajemnice Gór Sowich
Największą atrakcją Walimia są tzw. Sztolnie Walimskie, czyli niedokończone korytarze, porzucone przez nazistów po II wojnie światowej. Składa się na nie kilka kompleksów – Jawornik, Gontowa, Soboń, Włodarz, Rzeczka i Osówka. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który przybliży turystom historię projektu „Riese” i Sztolni Walimskich. Ta wycieczka każdemu zostanie w pamięci na długo.
Niecałe 15 km od Walimia, w miejscowości Zagórze Śląskie, stoi średniowieczny Zamek Grodno z XIII w., w którym obecnie znajduje się muzeum. W skład zespołu zamkowego wchodzi gotycko – renesansowy zamek górny, wieża na skale oraz najmłodsza część – zamek dolny. Zamek zbudowany jest z kamienia, a jego przybudówki oraz antyki z cegieł. Warto zwrócić uwagę na ciekawą budowę wieży – u dołu jest czworokątna, a u góry ośmioboczna.
Idąc przez dziedziniec zamkowy, turyści mogą zobaczyć starą lipę, zwaną sądową, która jest pomnikiem przyrody. Jej wiek szacuje się na ok. 500 lat. Zamek zwiedza się w towarzystwie przewodnika. Kilka razy w roku jest możliwość zwiedzania budynku nocą, co z pewnością zrobi jeszcze większe wrażenie na turystach. Terminy nocnej wędrówki po obiekcie znajdziesz na jego stronie internetowej.
Zimą do Walimia przyjeżdżają miłośnicy sportów zimowych, ponieważ niedaleko stąd, w pobliskiej Rzeczce, znajdują się stoki narciarskie, których długość wynosi 600-900 m. Nadają się zarówno do nauki jazdy na nartach jak i do szybkiego szusowania.
Jak widzisz, o każdej porze roku możesz odwiedzić Walim. Noclegi lepiej zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem, bo w sezonie letnim i zimowym, jest tu duże obłożenie.
Walim – noclegi w Górach Sowich
Jeśli planujesz przyjechać tu na urlop, nie czekaj do ostatniej chwili i zabukuj noclegi. Możesz zdecydować się na samotne wędrówki po Górach Sowich i odkrywanie tutejszych tajemnic, albo przyjechać w towarzystwie – drugiej połówki, rodziny czy znajomych.
Noclegi oferuje tu wiele gospodarstw agroturystycznych, zajazdy czy kwatery prywatne. Zastanów się, jaki klimat i standard najbardziej ci odpowiada, przejrzyj dostępność wybranych pokoi oraz apartamentów, a następnie zarezerwuj nocleg tam, gdzie najbardziej ci się podoba.
Podróżując z dziećmi, zwróć uwagę, czy obiekt, który cię interesuje, posiada jakieś atrakcje dla najmłodszych – np. plac zabaw albo basen. Twój wypoczynek będzie spokojniejszy, kiedy dzieci będą mogły bawić się, bez konieczności wychodzenia poza teren ośrodka.
Możesz poza noclegami, wykupić też śniadania albo pełne wyżywienie. Przekonaj się jak smakuje dolnośląska kuchnia.
Przyjedź do Walimia i zakochaj się w Górach Sowich, a już zawsze będziesz tu wracał.