Święta Lipka to wieś w województwie warmińsko – mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Reszel. Jak już zostało wspomniane, do Świętej Lipki turystów przyciąga sanktuarium Maryjne, które od 2018 r. posiada status pomnika historii. Największe wrażenie robi oczywiście ołtarz główny z początku XVIII w., z obrazem Matki Bożej Świętolipskiej z 1640 r.
Święta Lipka – cudowna wieś w warmińsko – mazurskim
Święta Lipka to wieś w województwie warmińsko – mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Reszel. Leży na Pojezierzu Mrągowskim, niedaleko jezior: Wyrbel i Dejnowa. Bardzo silnie jest tu rozwinięty kult Maryjny, co czyni Świętą Lipkę celem pielgrzymek z całej Polski oraz zagranicy. Tutejsza bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny to jeden z najważniejszych barokowych zabytków północnej części kraju.
Według podań, wszystko zaczęło się od skazańca, który przebywał w lochach kościoła w Kętrzynie, oczekując na śmierć. W nocy przed wykonaniem wyroku, ukazała mu się Matka Boża i podarowała kawałek drewna wraz z dłutem, polecając wyrzeźbienie swojego wizerunku. Gdy rano znaleziono przy więźniu figurkę, sąd uznał, iż sam Bóg ułaskawił nieszczęśnika i to znak, by go uniewinnić. Ocalony, udał się w drogę do Reszla i zgodnie z życzeniem Matki Bożej, umieścił cudowną figurkę na pierwszej napotkanej lipie. W tym miejscu później stanęło sanktuarium.
Pierwsze wzmianki o kaplicy w Świętej Lipce pojawiają się już pod koniec XV w. To wtedy zaczyna się rozwijać kult Maryi, a pielgrzymi ciągną do wsi, by modlić się o cuda i łaski. Do dziś nieprzerwanie trwa sława wsi o znamiennej nazwie Święta Lipka. Noclegi dla pielgrzymów i nie tylko można wygodnie zarezerwować przez internet, by mieć gwarancję i pewność zakwaterowania.
Z czego słynie Święta Lipka i jej okolice?
Jak już zostało wspomniane, do Świętej Lipki turystów przyciąga sanktuarium Maryjne, które od 2018 r. posiada status pomnika historii. Obecna świątynia została wybudowana z inicjatywy jezuitów pod koniec XVII w., natomiast fasadę ukończono w 1730 r. W kolejnych latach trwała rozbudowa oraz upiększanie kościoła.
Sam kościół otacza czworoboczny krużganek odpustowy, który posiada cztery boczne kaplice. Znajdziesz tam 44 rzeźby, które mają przedstawiać przodków Jezusa Chrystusa. Na fasadzie, przednich kaplicach i frontowym ramieniu krużganka można podziwiać figury śś. Piotra i Pawła. W środku warto zwrócić uwagę na sklepienie świątyni – ozdobione jest m.in. malowidłami z lat 1722 – 1727, pędzla Macieja Jana Meyera.
Największe wrażenie robi oczywiście ołtarz główny z początku XVIII w., z obrazem Matki Bożej Świętolipskiej z 1640 r. Obraz osłania srebrna suknia sporządzona w 1720 r. przez złotnika z Królewca.
Pielgrzymi mogą także wziąć udział w prezentacji organowej. Święta Lipka słynie ze wspaniałych organów, które posiadają 40 głosów oraz ruchome figurki. Prezentacja odbywa się podczas koncertu. Wstęp jest bezpłatny, ale zbierane są dobrowolne datki, więc jeśli masz ochotę, możesz wesprzeć sanktuarium.
Niedaleko mieści się Muzeum Sanktuaryjne, gdzie możesz dokładnie poznać historię wsi oraz świątyni w Świętej Lipce. Z kolei w pobliskim Reszlu znajduje się średniowieczny zamek z dostępnym do zwiedzania muzeum. Atrakcją muzeum są sala rycerska oraz sala tortur.
To nie wszystko, co kryją okolice wsi i sama Święta Lipka. Noclegi zdecydowanie się przydadzą, bo jeden dzień na pewno nie starczy, by zwiedzić te wszystkie ciekawe miejsca.
Święta Lipka – noclegi nie tylko dla pielgrzymów
W Świętej Lipce każdy przyjezdny znajdzie nocleg dla siebie, jeśli oczywiście odpowiednio wcześniej zadba o rezerwację. Jeżeli chcesz uniknąć zamieszania po przyjeździe, możesz to zrobić przez naszą stronę internetową. Wystarczy, że podasz datę przyjazdu, wyjazdu oraz liczbę osób, dla których potrzebujesz noclegu.
Hotele, gospodarstwa agroturystyczne czy ośrodki wypoczynkowe nad jeziorem oczekują na gości przez cały rok. Większość obiektów oferuje kameralne pokoje dla 1,2 lub 3 osób. Jeżeli potrzebujesz noclegu dla większej grupy, możesz zarezerwować kilka pokoi. To dobre rozwiązanie, ponieważ nocując po 2 – 3 osoby w jednym pokoju, lepiej się odpoczywa, niż w dużej grupie.
Warto pomyśleć także o wyżywieniu, szczególnie o najważniejszym posiłku dnia, czyli śniadaniu. Miejsca noclegowe w Świętej Lipce zapraszają do wykupienia śniadań, co znacznie ułatwi urlop oraz wypoczynek.
Nawet jeśli nie pielgrzymujesz, odwiedź Świętą Lipkę i na własne oczy zobacz tutejszy pomnik historii.