×

Sanatorium Uzdrowisko Inowrocław

Kontakt z właścicielem obiektu

Skontaktuj się bezpośrednio z obiektem, aby uzgodnić dostępne terminy i ceny.

Pokaż tylko obiekty noclegowe z rezerwacją online

Opis obiektu noclegowego

Wzmiankę o łaźni miejskiej z natryskami i masażami zawiera przywilej Kazimierza Jagiellończyka z 1450 r. przyznający miastu prawo wykorzystywania na własne cele dochodów ze słonych kąpieli.

Dopiero jednak odkrycie w XIX w. złóż soli spowodowało powstanie i rozwój w Inowrocławiu uzdrowiska. Źródła solankowe w Inowrocławiu były znane wcześniej zanim odkryto pokłady soli, zaraz po tym powstała warzelnia i za sprawą dr Zygmunta Wilkońskiego uzdrowisko zwane "Solanki Inowrocławskie".

Wiek XIX był okresem rozkwitu lecznictwa uzdrowiskowego w Europie. I wojna światowa zahamowała jego rozwój i zniszczyła strukturę. W latach XX - tych w "Solankach inowrocławskich" powstał Zakład Kąpieli Borowinowych i Zakład Przyrodoleczniczy zwany "wziewalnią".
Budynki te do dnia dzisiejszego są architektonicznymi perłami uzdrowiska. Rozrósł się w tym czasie też park okalający sanatoria. To właśnie park zdrojowy stał się przyczynkiem do usytuowania w Inowrocławiu uzdrowiska.

Nie bez znaczenia jednak jest charakterystyczny dla Kujaw klimat ze średnio mocnymi wiatrami zachodnimi, niezbyt dużymi opadami deszczu i śniegu oraz niewielkimi różnicami temperatur. Działanie lecznicze uzdrowiska jest wszechstronne i trudno sobie wyobrazić sytuację, w której zabrakłoby któregokolwiek z elementów tworzących tutejszy bioklimat.

Klimat "Solanek" stanowi nieodzowne wzmocnienie stosowanych tu kuracji.

Solankowa 77, Inowrocław (Polska)

Mapa

Języki używane w obiekcie
Polski
Akceptowana waluta
PLN (zł) , EUR (€)
Akceptowana forma płatności w obiekcie