Koniaków noclegi

Wpisz tutaj gdzie chciałbyś pojechać lub podaj szczegóły planowanej podróży (np. Balaton, wellness)
Pokaż więcej obiektów

Najciekawsze atrakcje i zabytki Koniakowa

Koniaków to wieś położona na południu województwa śląskiego. Otoczona jest szczytami Beskidu Śląskiego, czyli pasma górskiego, które stanowi część Beskidów Zachodnich. Koniaków słynie przede wszystkim z koronkarstwa, czyli wyrobu koronek – w tym przypadku szydełkowych. Z czego jeszcze?

Koniaków – malownicza wieś w Beskidzie Śląskim

Koniaków to wieś położona na południu województwa śląskiego. Otoczona jest szczytami Beskidu Śląskiego, czyli pasma górskiego, które stanowi część Beskidów Zachodnich. Wraz
z Jaworzynką i Istebną tworzy tzw. Beskidzką Trójwieś. Miejscowość zamieszkuje niecałe cztery tysiące osób. Warto zwrócić uwagę na ciekawe ulokowanie wsi. W przeciwieństwie do sąsiednich, nie leży w dolinie, lecz na grzbiecie górskim, na wysokości 760 metrów n.p.m. Koniaków jest najwyżej położoną wsią w Beskidzie Śląskim.

Historia Koniakowa sięga XVII wieku, kiedy to zaczęli się osiedlać tutaj mieszkańcy sąsiedniej Istebnej. Poszukiwali nowych terenów pod pastwiska dla zwierząt. Za datę powstania miejscowości uważa się 1712 rok, czyli moment, kiedy powstało tutaj sześć stałych chałup. W latach międzywojennych mocno rozwinęło się tutaj narciarstwo.

Koniaków – najciekawsze atrakcje i zabytki

Koniaków słynie przede wszystkim z koronkarstwa, czyli wyrobu koronek – w tym przypadku szydełkowych. Popularność przyniosła miastu głównie koronkowa bielizna, która stała się sławna na całym świecie. W Koniakowie funkcjonuje Muzeum Koronki, gdzie oprócz wystawy tradycyjnych wyrobów zorganizowano także Izbę Pamięci Marii Gwarek, która była jedną z najbardziej znanych i zasłużonych koniakowskich koronkarek.

W bezpośrednim sąsiedztwie wsi znajduje się Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego oraz kilka popularnych miejscowości wypoczynkowych – między innymi Istebna, Ustroń czy Wisła,
z której pochodzi słynny skoczek – Adam Małysz. Możesz zwiedzić tam muzeum poświęcone mistrzowi (znajdują się w nim oraz narty, na których skakał, oraz liczne trofea, m.in. cztery Kryształowe Kule).

Spodoba Ci się również Chata na Szańcach, gdzie prezentowane są lokalne dzieła malarskie, rzeźby, dawne instrumenty, ceramiczne naczynia oraz oczywiście wspominanie wcześniej koronki – w tym najstarsza, liczącą sobie około 140 lat. Co więcej, właściciel i opiekun obiektu organizuje pogawędki historyczne, podczas których zdradza liczne ciekawostki. Możesz także spróbować tu gry na nietypowym instrumencie muzycznym – trombicie. W chacie masz okazję skosztować regionalnych potraw, ponieważ funkcjonuje tu restauracja.

Kolejne miejsce, które Cię zainteresuje, to Centrum Produktu Regionalnego. Znajdziesz tu bacówkę, restaurację i sklep z tradycyjnymi wyrobami, gdzie możesz kupić produkty, z których słynie Koniaków.

Ze względu na swoje malownicze, górskie położenie, Koniaków jest świetną bazą jeśli jesteś miłośnikiem pieszych wycieczek. Przez miejscowość przebiega kilka szlaków pieszych. Dwa warianty niebieskiego – pierwszy z Koczego Zamku przez Rupienkę i Sołowy Wierch na Zwardoń lub drugi prowadzący przez Przełęcz Koniakowską na Przysłop oraz żółty z Rupieńki do Istebnej. Lubisz pojeździć na rowerze? Do dyspozycji masz również dwa szlaki rowerowe – Główny Karpacki Szlak Rowerowy i zielona trasa rowerowa nr 253, która wiedzie do Istebnej.

Znajdzie się też coś dla miłośników białego szaleństwa. W Koniakowie możesz poszusować na nartach. Działa tu obecnie jedna stacja narciarska z wyciągiem orczykowym.

Koniaków: noclegi, które warto zarezerwować

Jeżeli na cel swojego urlopu wybrałeś Koniaków, noclegi możesz zarezerwować w kwaterach prywatnych, gospodarstwach agroturystycznych, willach albo ośrodkach wczasowych. Na terenie miejscowości znajdziesz się także niezależne domki, które możesz wynająć w całości. Takie rozwiązanie najbardziej przypadnie do gustu grupom znajomych i rodzicom z dziećmi. Znajdziesz w nich prywatność, która zagwarantuje ci komfortowy wypoczynek.

Na najniższe ceny noclegów możesz liczyć, jeśli zdecydujesz się na wynajęcie kwatery prywatnej u któregoś z gospodarzy. Pamięta, że właściciele często oferują także pyszne, domowe posiłki – a regionalna kuchnia to najlepsze, czego możesz spróbować podczas wypoczynku w górach.

Wybierając miejsce noclegu, będziesz zapewne kierować się nie tylko niską ceną, ale także korzystną lokalizacją obiektu. Jeśli preferujesz górskie wędrówki, do gustu przypadną ci noclegi blisko szlaków turystycznych. Z kolei jeśli przyjeżdżasz do Koniakowa na narty, to z pewnością docenisz miejsca położone w pobliżu wyciągu narciarskiego.