



12 zdjęcie
Kontakt z właścicielem obiektu
Skontaktuj się bezpośrednio z obiektem, aby uzgodnić dostępne terminy i ceny.
Pokaż tylko obiekty noclegowe z rezerwacją onlineKontakt z właścicielem obiektu
Skontaktuj się bezpośrednio z obiektem, aby uzgodnić dostępne terminy i ceny.
Pokaż tylko obiekty noclegowe z rezerwacją onlineOpis obiektu noclegowego
Zapraszamy do malowniczej (o każdej porze roku) doliny potoku Zawoje w Beskidzie Niskim gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku i ciągłego biegu.
Beskid Niski nie znaczy wcale łatwy, gorszy czy nieciekawy. Beskid Niski to w tej chwili najbardziej dziki, tajemniczy i urokliwy z Beskidów. Nie ma tu hoteli, kiosków z pamiątkami, deptaków i wszechobecnych "fast foodów". Beskid Niski to cisza i nastrój. To kraina bani cerkiewnych, samotnych, zapomnianych kapliczek, dzikich sadów, zielonych i storczykowych łąk. Ostoja żbików, borsuków, zwierzyny płowej a także orła przedniego, puchacza i bociana czarnego. To dla amatorów przyrody.
Tropiciele historii znajdą tu między innymi szlak cmentarzy wojskowych z I Wojny Światowej, rozsianych w wielu niedostępnych miejscach.
Szukający aktywnego wypoczynku, znajdą tu idealne tereny do uprawiania naciarstwa biegowego i zjazdowego (w pobliżu znajdują sie 3 wyciagi narciarskie), wytyczone ścieżki rowerowe, szlaki turystyczne. Bliskość stadniny koni huculskich stwarza możliwość korzystania z jazdy konnej w terenie, a zimą wspaniałej sanny.
Zapraszamy do Banicy - wsi położonej w otulinie Magurskiego Parku Narodowego.
Zapraszamy do "GOŚCIŃCA" - domu w cichej dolinie nad potokiem.
Jola i Tomek Nowakowie
- OFERTA -
• Oferujemy noclegi w pokojach 2 - 4 osobowych. Pokoje - 2 osobowe z łazienką wspólną na
korytarzu, pokoje 4 osobowe z łazienką, izba z kominkiem i dobra micha.
• Możliwość całodziennego wyżywienia- smaczna domowa kuchnia, specjały kuchni
wegetariańskiej (na życzenie gości)
• Proponujemy Państwu organizację kuligów, ognisk na powietrzu
• trasy biegowe, trasy zjazdowe.
• internet radiowy w całym budynku
• w pobliżu wyciąg narciarski
• całoroczna trasa turystyczno-przyrodnicza
• organizacja aktywnego wypoczynku: - wypożyczanie rowerów, - wycieczki rowerowe, - off-
road, - zabawy na linach, - paintball
-Banica-
położona jest nad niewielkim potokiem, którego wody poprzez Zawoję uchodzą do Wisłoki.
Była to wieś królewska, wchodząca w skład starostwa bieckiego, lokowana pod koniec XVI w. na prawie wołoskim. Pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 1629 r. Po I rozbiorze zakupiona została wraz z innymi wsiami przez Wilhelma Siemieńskiego herbu Dąbrowa, ostatniego starostę bieckiego, który nabył od rządu austriackiego całe, dotychczas dzierżawione, dobra. W połowie
XIX w. w wyniku koligacji rodzinnych Banica przeszła na własność Lewickich.
W końcu lat trzydziestych, a więc znacznie później niż w sąsiednich wsiach, około 2/3 ludności wsi przeszło na prawosławie. Zbudowano wtedy prawosławną kaplicę. Była to pierwsza świątynia we wsi, nigdy nie istniała tu cerkiew grekokatolicka. W roku 1943 Niemcy w odwecie za akcję partyzantów rozstrzelali wszystkich mieszkańców Banicy urodzonych w 1922 roku. Po wojnie wszystkich mieszkańców wsi wysiedlono.Zabudowania wiejskie znajdowały się nad strumieniem.
Obecnie jest tu tylko jedno prywatne gospodarstwo i nasz DOM.
Nieco powyżej, wśród drzew, na zachód od drogi, znajduje się cmentarz wojskowy z I wojny światowej. Jest to pamiątka ciężkich walk, prowadzonych w okolicy między styczniem a majem 1915 roku. Na cmentarzu pochowano 12 Austriaków i 40 Rosjan. Obiekt ten jest od kilku lat odnawiany siłami społecznymi.
Jeśli pójdziemy kilkadziesiąt metrów w górę potoku, napotkamy na jego lewym brzegu resztki czasowni (kaplicy) prawosławnej. Była to mała, dwudzielna świątynia o budowie zrębowej. Pozbawiona opieki zawaliła się jesienią 1981 roku. Obecnie pozostały jeszcze dwie kopuły i mała bania wieńcząca resztki konstrukcji dachu.
Około 50 m na wschód od resztek czasowni znajdują się pozostałości łemkowskiego cmentarza. Przy drodze przez wieś pozostał również żeliwny krzyż przydrożny, osadzony na piaskowcowym cokole wykonanym w Bartnem, wystawiony w 1891 r.
Górny skraj doliny przecina asfaltowa droga z Pętnej do Krzywej. Jest tutaj przystanek PKS-u. Przy drodze znajduje się pomnik polskich lotników poległych w katastrofie "Liberatora" 16 sierpnia 1944 roku (wg innych źródeł we wrześniu - ta właśnie data jest umieszczona na pomniku), wystawiony w 25 rocznicę katastrofy. Samolot wracał do Włoch po dokonaniu zrzutów dla Powstania Warszawskiego, w okolicach Biecza został uszkodzony przez niemiecki myśliwiec.
Prawdopodobnie był to samolot GR-R EV-978 dowodzony przez nawigatora por. Tadeusza Jencke z pierwszym pilotem kpt. Zygmuntem Płutą. Część członków załogi poniosła śmierć przy próbie skoku ze spadochronem w okolicy wsi Olszyny (niedaleko Biecza), a pozostali zginęli w rozbitym samolocie. Mieszkańcy Banicy pochowali lotników na cmentarzu w Krzywej. Zaraz po wojnie ich szczątki zostały przeniesione na cmentarz wojskowy w Krakowie.
Z Banicy w kierunku Wołowca podąża żółty szlak.
Prowadzi on pod górą Obszar, malowniczymi polanami.
Mapa
Udogodnienia obiektu
-
Możliwość parkowania
-
Narciarstwo, Wypożyczalnia rowerów, Siatkówka, Jazda konna
- Basen kryty
- Basen odkryty
-
Telefon
Winda
-
Możliwość skorzystania z grilla
Ważne informacje
Miejscowości w okolicy
- Gładyszów (2)
- Pętna (1)
- Smerekowiec (2)
- Długie (1)
- Ropica Górna (1)
- Uście Gorlickie (11)
- Mrukowa (1)
- Wysowa-Zdrój (24)
- Kunkowa (1)
- Kłopotnica (1)
- Sękowa (8)
- Krempna (2)
- Ropki (4)
- Klimkówka (2)
- Pagorzyna (1)
- Nowy Żmigród (1)
- Gorlice (9)
- Śnietnica (1)
- Izby (1)
- Banica (1)
- Libusza (1)
- Ropa (4)
- Bardejovské Kúpele (3)
- Harklowa (1)
- Chyrowa (2)
- Bystra (3)
- Biecz (5)
- Tylicz (39)
- Bardiów (2)
- Kamianna (1)