×

Gościniec Banica agro Krzywa

Kontakt z właścicielem obiektu

Skontaktuj się bezpośrednio z obiektem, aby uzgodnić dostępne terminy i ceny.

Pokaż tylko obiekty noclegowe z rezerwacją online
 • Oczekiwany czas odpowiedzi to jeden dzień roboczy.
 • Usługi Wellness
 • 1 domek drewniany, 20 miejsc
 • Języki używane w obiekcie: Polski, Angielski, Niemiecki, Rosyjski

Opis obiektu noclegowego

Zapraszamy do malowniczej (o każdej porze roku) doliny potoku Zawoje w Beskidzie Niskim gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku i ciągłego biegu.

Beskid Niski nie znaczy wcale łatwy, gorszy czy nieciekawy. Beskid Niski to w tej chwili najbardziej dziki, tajemniczy i urokliwy z Beskidów. Nie ma tu hoteli, kiosków z pamiątkami, deptaków i wszechobecnych "fast foodów". Beskid Niski to cisza i nastrój. To kraina bani cerkiewnych, samotnych, zapomnianych kapliczek, dzikich sadów, zielonych i storczykowych łąk. Ostoja żbików, borsuków, zwierzyny płowej a także orła przedniego, puchacza i bociana czarnego. To dla amatorów przyrody.

Tropiciele historii znajdą tu między innymi szlak cmentarzy wojskowych z I Wojny Światowej, rozsianych w wielu niedostępnych miejscach.

Szukający aktywnego wypoczynku, znajdą tu idealne tereny do uprawiania naciarstwa biegowego i zjazdowego (w pobliżu znajdują sie 3 wyciagi narciarskie), wytyczone ścieżki rowerowe, szlaki turystyczne. Bliskość stadniny koni huculskich stwarza możliwość korzystania z jazdy konnej w terenie, a zimą wspaniałej sanny.

Zapraszamy do Banicy - wsi położonej w otulinie Magurskiego Parku Narodowego.

Zapraszamy do "GOŚCIŃCA" - domu w cichej dolinie nad potokiem.
Jola i Tomek Nowakowie

- OFERTA -

• Oferujemy noclegi w pokojach 2 - 4 osobowych. Pokoje - 2 osobowe z łazienką wspólną na
korytarzu, pokoje 4 osobowe z łazienką, izba z kominkiem i dobra micha.

• Możliwość całodziennego wyżywienia- smaczna domowa kuchnia, specjały kuchni
wegetariańskiej (na życzenie gości)
• Proponujemy Państwu organizację kuligów, ognisk na powietrzu
• trasy biegowe, trasy zjazdowe.              
• internet radiowy w całym budynku
• w pobliżu wyciąg narciarski
• całoroczna trasa turystyczno-przyrodnicza
• organizacja aktywnego wypoczynku: - wypożyczanie rowerów, - wycieczki rowerowe, - off-
road, - zabawy na linach, - paintball

-Banica-

położona jest nad niewielkim potokiem, którego wody poprzez Zawoję uchodzą do Wisłoki.   
Była to wieś królewska, wchodząca w skład starostwa bieckiego, lokowana pod koniec XVI w. na prawie wołoskim. Pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 1629 r. Po I rozbiorze zakupiona została wraz z innymi wsiami przez Wilhelma Siemieńskiego herbu Dąbrowa, ostatniego starostę bieckiego, który nabył od rządu austriackiego całe, dotychczas dzierżawione, dobra. W połowie
XIX w. w wyniku koligacji rodzinnych Banica przeszła na własność Lewickich.  

W końcu lat trzydziestych, a więc znacznie później niż w sąsiednich wsiach, około 2/3 ludności wsi przeszło na prawosławie. Zbudowano wtedy prawosławną kaplicę. Była to pierwsza świątynia we wsi, nigdy nie istniała tu cerkiew grekokatolicka. W roku 1943 Niemcy w odwecie za akcję partyzantów rozstrzelali wszystkich mieszkańców Banicy urodzonych w 1922 roku. Po wojnie wszystkich mieszkańców wsi wysiedlono.Zabudowania wiejskie znajdowały się nad strumieniem.

Obecnie jest tu tylko jedno prywatne gospodarstwo i nasz DOM.   
Nieco powyżej, wśród drzew, na zachód od drogi, znajduje się cmentarz wojskowy z I wojny światowej. Jest to pamiątka ciężkich walk, prowadzonych w okolicy między styczniem a majem 1915 roku. Na cmentarzu pochowano 12 Austriaków i 40 Rosjan. Obiekt ten jest od kilku lat odnawiany siłami społecznymi.   

Jeśli pójdziemy kilkadziesiąt metrów w górę potoku, napotkamy na jego lewym brzegu resztki czasowni (kaplicy) prawosławnej. Była to mała, dwudzielna świątynia o budowie zrębowej. Pozbawiona opieki zawaliła się jesienią 1981 roku. Obecnie pozostały jeszcze dwie kopuły i mała bania wieńcząca resztki konstrukcji dachu.
Około 50 m na wschód od resztek czasowni znajdują się pozostałości łemkowskiego cmentarza. Przy drodze przez wieś pozostał również żeliwny krzyż przydrożny, osadzony na piaskowcowym cokole wykonanym w Bartnem, wystawiony w 1891 r.   

Górny skraj doliny przecina asfaltowa droga z Pętnej do Krzywej. Jest tutaj przystanek PKS-u. Przy drodze znajduje się pomnik polskich lotników poległych w katastrofie "Liberatora" 16 sierpnia 1944 roku (wg innych źródeł we wrześniu - ta właśnie data jest umieszczona na pomniku), wystawiony w 25 rocznicę katastrofy. Samolot wracał do Włoch po dokonaniu zrzutów dla Powstania Warszawskiego, w okolicach Biecza został uszkodzony przez niemiecki myśliwiec.

Prawdopodobnie był to samolot GR-R EV-978 dowodzony przez nawigatora por. Tadeusza Jencke z pierwszym pilotem kpt. Zygmuntem Płutą. Część członków załogi poniosła śmierć przy próbie skoku ze spadochronem w okolicy wsi Olszyny (niedaleko Biecza), a pozostali zginęli w rozbitym samolocie. Mieszkańcy Banicy pochowali lotników na cmentarzu w Krzywej. Zaraz po wojnie ich szczątki zostały przeniesione na cmentarz wojskowy w Krakowie.   

Z Banicy w kierunku Wołowca podąża żółty szlak.
Prowadzi on pod górą Obszar, malowniczymi polanami.

Krzywa 2, Krzywa (Polska)

Mapa

Parkowanie, podróż
 • Możliwość parkowania

Wypoczynek, rekreacja
 • Narciarstwo, Wypożyczalnia rowerów, Siatkówka, Jazda konna

Wellness, relaks
 • Basen kryty
 • Basen odkryty
Charakterystyka miejsca
 • Telefon

  Winda

Wyżywienie
 • Możliwość skorzystania z grilla

Języki używane w obiekcie
Polski, Angielski, Niemiecki, Rosyjski
Akceptowana waluta
PLN (zł) , EUR (€)
Akceptowana forma płatności w obiekcie