Miasto Gdańsk to przede wszystkim przepiękne plaże, malownicze widoki a także zapierające dech w piersiach, historyczne budowle. Lata świetności tego miejsca odcisnęły na nim trwały ślad – dziś mamy okazję podziwiać naprawdę urokliwe miejsce. Tworzy ono aglomerację wraz z Gdynią i Sopotem, jednak to właśnie Gdańsk pozostaje pośród nich najpopularniejszym i największym miastem.
Stolica województwa pomorskiego, niemal pół miliona mieszkańców i bezpośredni dostęp do morza – jednym słowem: Gdańsk. Miasto o bardzo bogatej historii, niegdyś najbogatsze w naszym kraju. Miejsce to pamięta jednak także smutne wydarzenia – uznaje się, iż to tutaj symbolicznie rozpoczęła się II wojna światowa. Słynna obrona Westerplatte w 1939 roku odbyła się właśnie na tych terenach. Tutaj także narodziła się „Solidarność”. I choć podczas zwiedzania nadal czuje się oddech historii, Gdańsk oferuje o wiele więcej niż tylko ciekawostki historyczne.
Przepiękne plaże, malownicze widoki, kapitalne budowle. Lata świetności tego miejsca odcisnęły na nim trwały ślad – dziś masz dzięki temu okazję podziwiać naprawdę urokliwe miejsce. Tworzy ono aglomerację wraz z Gdynią i Sopotem, jednak to właśnie Gdańsk pozostaje pośród nich najpopularniejszym i największym miastem.
Dlaczego właściwie warto odwiedzić ten Gdańsk?
Pierwszą odpowiedzią jaka się od razu nasuwa to oczywiście dostęp do morza. Morskie fale i orzeźwiająca bryza może przyciągnąć każdego. Nie każdy jednak wie, że plaże w Gdańsku nie są atrakcyjne tylko w lipcu i sierpniu. Specyficzny klimat, jaki panuje na obszarze miasta powoduje, iż jesienią i wiosną także jest tutaj ciepło. Jeśli więc, dla przykładu, jesteś szczęśliwym studentem i masz wakacje także we wrześniu, warto pomyśleć nad tym kierunkiem podczas wyboru noclegów wakacyjnych.
Dostęp do Bałtyku nie jest jednak jedyną atrakcją w tym miejscu. Będąc w mieście wręcz nie wypada się nie przejść słynną ulicą Mariacką czy wzdłuż Długiego Pobrzeża. Spacerując przy brzegu Motławy dostrzeżesz choćby Bramę Żuraw – zabytkowy dźwig portowy i bramę morską. Jest to najstarszy zachowany obiekt tego typu w całej Europie.
Choć wyjdzie na to, że trzeba się nachodzić w tym Gdańsku, bardzo dobrym pomysłem jest spacer po Drodze Królewskiej – jest to główna trasa turystyczna w tym miejscu. Podczas wędrówki wzdłuż niej natkniesz się choćby na Dwór Artusa, który dziś jest częścią Muzeum Historycznego czy Złotą Kamienicę – niegdyś lokum najbogatszego człowieka w mieście. Ulicą Długą, która składa się na trasę, najlepiej przejść się zarówno w dzień jak i w nocy. Wraz z Długim Targiem, stanowi najbardziej reprezentatywną i być może najpiękniejszą część miasta.
Gdy już się zmęczysz morzem i budowlami, wciąż czeka na ciebie zielona część Gdańska. Najpopularniejszym jej wycinkiem jest niewątpliwie Park Oliwski, a w nim Ogród Botaniczny. Co ciekawe, znajdziesz tu także największe ZOO w Polsce.
Jak już zostało wspomniane na wstępie, w mieście tym znajdziesz wiele ciekawych wątków historycznych. Westerplatte jest półwyspem, który stał się symbolem heroicznej walki polskich bohaterów. Znajdziesz tam Pomnik Obrońców Wybrzeża postawiony na ich cześć.
Nie tylko widoki, zabytki czy kąpiel powinny powodować, iż zdecydujesz się odwiedzić Gdańsk. Noclegi tutaj mają sens także z innych przyczyn. Każdy z nas na pewno słyszał o właściwościach jodu, którego w powietrzu Trójmiasta jest pod dostatkiem. W dodatku ze względu na wspomniany już wcześniej, specyficzny jak na polskie warunki klimat, warto uciec od przygnębiającej jesieni z innego rejonu kraju właśnie tutaj. Nie ma przecież wątpliwości, że pogoda istotnie wpływa na nasze samopoczucie.
Gdańsk, noclegi, ceny – jak gruby portfel ze sobą zabrać?
Oferta turystyczna jest niezwykle bogata w Gdańsku. Noclegi w tym miejscu nie należą jednak do najtańszych – szczególnie jeśli zależy Ci, by mieć lokum z widokiem na morze.
Pamiętaj jednak o tym, że Gdańsk jest częścią aglomeracji – w dodatku tą najpopularniejszą. Trójmiasto jest świetnie skomunikowane, więc transport z Sopotu lub Gdyni jest bardzo wygodny – a w tychże miastach możesz znaleźć tańsze noclegi. Gdańsk może pozostać twoją główną atrakcją wycieczki, ale jeśli rozważnie spoglądasz na turystyczne wydatki, opcja niedalekiego dojazdu wydaje się rozsądna.
Pomocną dłoń w kwestii cen wyciągają do odwiedzających także właściciele pól namiotowych i miejsc kempingowych. Jeśli preferujesz taki rodzaj noclegów, znajdziesz w ofercie miejsca tego typu przy samym morzu.
Oczywiście jeśli wolisz solidny dach nad głową, zdecyduj się na wynajem apartamentów, kwater prywatnych , a nawet samodzielnych mieszkań na czas swojego pobytu. Zastanów się jaki będzie motyw przewodni twojego pobytu i dobierz nocleg właśnie do niego. Kieruj się nie tylko ceną, ale i położeniem, tak żeby mieć blisko do wszystkich interesujących cię obiektów.