Kontakt z właścicielem obiektu
Skontaktuj się bezpośrednio z obiektem, aby uzgodnić dostępne terminy i ceny.
Pokaż tylko obiekty noclegowe z rezerwacją onlineKontakt z właścicielem obiektu
Skontaktuj się bezpośrednio z obiektem, aby uzgodnić dostępne terminy i ceny.
Pokaż tylko obiekty noclegowe z rezerwacją onlineOpis obiektu noclegowego
DOM: Dom usytuowany jest w odległości około 500m od wsi Gębice i 700m od wsi Kazanów. Wokół domu piękny ogród z możliwością rozpalenia grilla lub ogniska (polanka za domem).
Miejsce sprzyja wyciszeniu, kontemplacji otaczającej przyrody i oderwaniu się od miejskiego zgiełku. Stworzone dla osób, które pragną odpoczynku w kameralnych, wygodnych wnętrzach.
Najbliższa okolica sprzyja wycieczkom pieszym i rowerowym, a w zimie rekreacji na nartach biegowych. W niedalekiej odległości (około 2km) również możliwość jazdy konnej i kąpieli.
Bliskość lasów głównie bukowo-dębowych umożliwia zbieranie grzybów i owoców leśnych.
W pobliżu od niedawna nieczynne kamieniołomy granitu w Gębczycach.
ZAKWATEROWANIE:
Oferujemy dwa pokoje dwuosobowe z możliwością dostawki. Do jednego z pokoi przejście przez kuchnię.
Do dyspozycji Gości:
• kuchnia wyposażona w lodówkę, kuchenkę elektryczną oraz kuchenkę mikrofalową,
zlewozmywak, talerze, sztućce;
• pełen węzeł sanitarny (toaleta z umywalką i prysznicem). Dodatkowo również umywalka
zainstalowana poza łazienką;
• teren rekreacyjny z pięknym ogrodem;
WYŻYWIENIE:
Istnieje możliwość samodzielnego przygotowania posiłków. Inne opcje do uzgodnienia na miejscu.
REZERWACJA:
1. W ustalonym terminie opłacić zadatek w wysokości 20% należności za przewidywany
okres pobytu
2. Pozostałą część opłacić w pierwszym dniu pobytu.
3. Umowę rezerwacji uznaje się za zawartą z dniem wpływu zadatku
DOJAZD:
1- PKP
Pociąg osobowy relacji Wrocław Główny – Kłodzko - Międzylesie. Stacja docelowa Biały Kościół.
2 - SAMOCHÓD
Kierunek Strzelin. Na rondzie w Strzelinie kierujemy się na Ziębice. We wsi Kazanów skręcamy w lewo (drogowskaz na Nowolesie). Droga kończy się w Nowolesiu.
W niedalekiej odległości od Nowolesia znajdują się:
cygański krzyż pokutny, dwory, stare spichlerze, wozownie i folwarki. W odległości ok. 25 km
Ogród Dendrologiczny w Wojsławicach k/Niemczy, Opactwo Cystersów w Henrykowie stanowi zabytek klasy "0" (miejscowość znana jest w Polsce przede wszystkim z tzw. "Księgi Henrykowskiej" zawierającej pierwsze zdanie napisane w języku polskim), Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, uzdrowisko w Przerzeczynie, Witostowicki zespół zamkowy typu nizinnego, zamek w Niemczy oraz ruiny zamku w niewielkiej wsi Ciepłowody.
ATRAKCJE REGIONU:
Wzgórza Strzelińskie wchodzą w skład Przedgórzy Sudeckich, makroregionu naturalnego w południowo-zachodniej Polsce, a także w Czechach (niewielki południowo-wschodni fragment), o powierzchni ok. 2,6 tys. km2, najdalej na północny wschód wysunięta część geologicznej struktury Sudetów. Sudeckie Przedgórze do oligocenu stanowiło jedną całość z resztą Sudetów, nie uległo jednak ruchom wypiętrzającym i pozostało regionem równinnym.
Obszar leży na wysokości od 200 do 350 m n.p.m. Gleby pylaste sprzyjają rozwojowi rolnictwa. W skład Sudeckiego Przedgórza wchodzą również: Wzgórza Strzegomskie, Masyw Ślęży, Obniżenie Podsudeckie, Obniżenie Otmuchowskie i Przedgórze Paczkowskie. Strzelińskie Wzgórza, a także Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie, o powierzchni 1309 km2, ma charakter wyżyny zbudowanej z różnorodnych skał krystalicznych i metamorficznych, m.in. z granitów występujących w formie pionowej intruzji koło Strzelina.
Obszar wznosi się do 492 m n.p.m. i jest rozcięty dolinami rzek Ślęzy, Małej Ślęzy, Oławy i Krynki. Występuje tu mozaika lasów, głównie bukowo-dębowych, i pól uprawnych. Eksploatuje się granity, rudy niklu, magnezyt, gliny ogniotrwałe. Oglądane z okien pociągu na odcinku Strzelin-Ziębice, Wzgórza Strzelińskie przedstawiają się jako dość wyrównany, zalesiony wał górski, biegnący z północy na południe, o wysokości względnej ponad równinę od 100-170 m. Wrażenie to jest złudne, gdyż w rzeczywistości ów pozornie jednolity ciąg wzgórz jest rozczłonkowany dolinkami i jarami potoków na szereg poszczególnych masywów.
Gromnik Najwyższe wzniesienie Wzgórz Strzelińskich (392 m). Na szczycie ruiny niemieckiego schroniska, które zostało wysadzone pod koniec wojny. Wiąże się z tym wiele legend, na przykład, że na sam szczyt prowadzą korytarze podziemne ze Strzelina, czy że wysadzenie schroniska miało na celu zabezpieczenie ukrytych skarbów.
Na szczycie rośnie potężny dąb, który mógłby pewnie wiele opowiedzieć. W 1425 roku powstał tam zamek, należący do rycerskiego rodu Czirnów. Już w 1443 roku został on zniszczony przez mieszczan wrocławskich za uprawianie przez właściciela procederu zbójnickiego. Po odbudowie zamku jego właściciel nadal pałał się rozbojem i zamek ostatecznie zniszczono w końcu XV wieku. Dojście szlakiem czerwonym ze Strzelina, lub z drugiej strony - z Ziębic, lub szlakiem żółtym z Białego Kościoła.
Nowoleska Kopa (291m)
Przy dobrej widoczności można stąd zobaczyć nawet Wrocław. W odległości ok. 230 m na płn.-wsch. od szczytu, przy polnej drodze prowadzącej obok ruin dawnego młyna wodnego, widoczny jest kamienny krzyż pomiędzy czterema drzewami. W miejscu tym w 1866 r. został zabity uderzeniem pioruna właściciel znajdującego się nieopodal folwarku.
Nowolesie
We wsi znajduje się neoromański kościół (1867 r.) pod wezwaniem św. Marcina. W kościele tym, w ołtarzu, znajduje się obraz Matki Boskiej Różańcowej przeniesiony z Komarna. Obraz został intronizowany w roku 1957 przez biskupa Kominka. W 1997 kościół uzyskał miano Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.
Dębniki To dawna kolonia założona dopiero w połowie XIX wieku. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od dębów, ponieważ kory tych drzew używano do barwienia wytwarzanych tu skór. Gębczyce Wieś wymieniona po raz pierwszy w 1316 roku. Do 1811 r. należała do opactwa w Henrykowie. W odległości ok. 1,8 km na wschód od wsi, nad zarośniętym dziś stawem w lesie, istniała kiedyś inna wieś, doszczętnie zniszczona w czasie wojny trzydziestoletniej i nigdy więcej nie odbudowana.
Na obszernym dziedzińcu znajduje się barokowy pałac z XVIII w. Była to letnia rezydencja cystersów z Henrykowa. Z pierwotnej, pochodzącej z początku XVIII w., budowy zachowały się dwie kamienne figury hermowe wmurowane wtórnie w obramienia drzwi wejściowych oraz wewnątrz sklepienia kolebkowe z lunetami.
Do pałacu przylega niewielki park, a w nim piękne okazy starych dębów, kasztanów i lip. W odległości około 600 m na wschód od wsi, po prawej stronie drogi znajduje się staw-glinianka, wyrobisko kaolinu, przez miejscowych nazywany szamotka.
Gębice Wieś ulicówka na prawym brzegu Oławy, położona o 3 km na południe od Białego Kościoła. Występuje w 1264 r. jako "terra Dersislai" tzn. "ziemia Dzierżysława". W 1301 r. książę Bolko I Świdnicki odkupuje ją wraz z Białym Kościołem od rycerza Mojka z Byczenia i odsprzedaje klasztorowi klarysek w Strzelinie. W 1313 r. przebywali tu jeszcze wnukowie Dzieżysława.
Od 1544 r. należała do kamery książęcej w Brzegu.
Strzelin 13,3 tys. mieszkańców, stary gród kasztelański na prawym brzegu Oławy, wzmiankowany w 1228. Prawa miejskie przed 1292 z nadania księcia świdnickiego Bolka I. Ośrodek rzemieślniczo-handlowy przy szlaku z Kłodzka do Wrocławia. W XIV w. komora celna. Do 1392 w księstwie świdnickim, następnie włączony do korony czeskiej, od 1526 pod panowaniem Habsburgów. Po I wojnie śląskiej (1740 - 42) zajęty przez Prusy. Od XVII w. szybki rozwój przemysłu. W drugiej połowie XIX w. rozpoczęto eksploatację miejscowych granitów. Podczas II wojny światowej bardzo zniszczony, 1945 powrócił do Polski. Rozwinięty przemysł wydobywczy, ponadto przemysł maszynowy, drzewny, materiałów budowlanych, spożywczy.
Biały Kościół
Niewielka miejscowość, której początki sięgają aż XII wieku. Ale nie tylko historia ściąga tu rzesze turystów. Ma ona wiele innych walorów, takich jak: zabytkowy kościół, lasy oraz dwa stawy o pow.26 ha z wydzielonym kąpieliskiem.
Diabelska Kręgielnia w Romanowie
Jan Czyrna z Romanowa nie był za życia człowiekiem ani dobrym, ani uczciwym, ani nawet odważnym. Póki miał siłę i pachołków na usługach, łupił kupców zdążających od Ziębic i Henrykowa w stronę Wrocławia, gnębił wieśniaków z okolicznych wsi, napadał na wędrowców. Książę, do którego ludzie przychodzili na skargę i po ratunek, chciał Jana ukarać, ale mimo posyłania coraz liczniejszych oddziałów wojów nie potrafił go złapać. Ludzie w okolicy Strzelina zaczęli domyślać się, że Jan zaprzedał duszę diabłu, stąd jego bezkarność. I tak było naprawdę. Jan, póki żył, cieszył się opieką diabła, ale kiedy przyszła pora umierać, zły zgłosił się po swoją własność. Po duszę, którą Jan zapisał mu w cyrografie.
Dopiero wtedy Jan zrozumiał, że za kilkadziesiąt lat bezkarności czeka go wieczne potępienie. Postanowił zagrać z diabłem o duszę. Zaproponował kręgle. Jeśli wygra, diabeł zwróci mu cyrograf. Spragniony zabawy czart przystał na zakład. Najpierw sam ustawił dziewięć wielkich kamiennych kręgli, złapał okrągły głaz, zamachnął się i rzucił. Rzut był celny, diabeł przewrócił aż osiem kręgli i był pewien zwycięstwa.
Ale Jan jakąś nadludzką siłą - ludzie szeptali później, że poprzysiągł Bogu poprawę - rzucił jeszcze celniej i przewrócił wszystkie kręgle. Wściekły diabeł zawył i rozrzucił kręgle po całym polu. Do dziś mieszkańcy okolicznych wsi pokazują w polu między Romanowem a Krzywiną, niedaleko Strzelina, długie na kilkaset metrów rowy, w których toczyła się gra i miejsce, gdzie padła diabelska kula. Do dziś nie rośnie tam nawet najmniejsze źdźbło trawy.
A Jan po powrocie z Diabelskiej Kręgielni naprawdę odmienił swe życie i zaczął pomagać ludziom.
Diabelski Młyn
W odległości ok. 2 km na płn.-zach. od przysiółka, u wylotu dwóch zbiegających się wąwozów, u źródeł potoku Pogródki znajduje się malowniczo położony stary młyn wodny. Istniał tu od niepamiętnych czasów. Obecny budynek, po kolejnych odbudowach i zmianie sposobu jego użytkowania w niczym nie przypomina obiektu zabytkowego. W pobliżu zachowały się jedynie ślady dawnego systemu zastaw spiętrzających wody potoku. Dawno temu wśród okolicznego ludu krążyły opowiadania o tym, że w młynie tym dzieją się dziwne rzeczy, że diabeł w nim po nocach mąkę miele, że okrutny rycerz z Gromnika chwycił tu wysłannika piekieł za gardło, a ten z zemsty za to zabił jego sługę, cisnąwszy nim o ziemię. Stąd też młyn zwano m.in. „Diabelskim Młynem”.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Mapa
Udogodnienia obiektu
Ważne informacje
Miejscowości w okolicy
- Gębczyce (1)
- Niemcza (2)
- Ziębice (1)
- Oława (4)
- Sulistrowiczki (2)
- Chrzanów (1)
- Sobótka (6)
- Krzyształowice (1)
- Święta Katarzyna (6)
- Ząbkowice Śląskie (2)
- Tąpadła (2)
- Siechnice (1)
- Białowieża (2)
- Bielany Wrocławskie (2)
- Brzeg (1)
- Dzierżoniów (13)
- Garbów (1)
- Leśnica (5)
- Radwanice (1)
- Kamieniec Ząbkowicki (1)
- Jelcz Laskowice (2)
- Czernica (1)
- Bielawa (3)
- Kamieniec Wrocławski (1)
- Kościerzyce (1)
- Radzikowice (1)
- Grodziszcze (1)
- Sarnowice (1)
- Kąty Wrocławskie (2)
- Pieszyce (2)